1

Tura kağıtçılık, 4.500 m2 kapalı alan üzerine kurulmuştur.

Zengin stok miktarı sayesinde müşterilerimize kaliteli ve hızlı hizmet vermektedir. Depomuzdaki ürün stokları barkod sistemi ile yönetilmektedir. Depo , kesim ve seviyat alanlarındaki düzen ve sistemli çalışma ile etiket üretimi yapan müşterilerimizin zamanla yarışan hızına destek olmaktayız. Her gecen gun ihracat rakamlarini da arttirarak ulke ekonomisine de katkida bulunmaktadir. Ülkemizde 441 kadar etiket firması olduğu düşünüldüğünde biz turapaper olarak aylık ortalama 120 farklı etiket üretimi yapan firmaya hizmet verebilmekteyiz. 12 Adet dilimleme makinası ve 3 adat sevkiyat aracı ve 30 deneneyimli personelimiz sayesinde stoklot firmaları arasında bizleri sektör lideri konumuna getirmiştir.

Sektörde öncü ve lider firma olmak. Yurt içi olduğu kadar yurt dışı firmalarına da kaliteli ve hızlı hizmet vererek ülke ekonomisine daha fazla katkıda bulunmak.

Yurt içinde ve yurt dışında kendinden yapışkanlı etiket üretimi yapan firmalara hızlı servis ve kaliteli ürünler sunmak , toplam kalite standartları çerçevesinde müşteri memnuniyetini sağlamaktır.

Kendinden yapışkanlı bobin etiket sektörü birçok sektöre göre avantajları durumu söz konusudur. Etiketin geniş bir kullanım alanına hitap ediyor olması sektörümüzü her yıl ileri taşımaktadır. Yüksek rekabet, etiket firmalarının iç pazar ağırlıklı çalışıp ihracata önem vermemeleri, firmaların dengesiz fiyat politikaları, yetişmiş kaliteli iş gücünün yeterli seviyede olamaması , genelde çek ile tahsilat yapılan bir ticaretin sisteminin içinde olmamız ve özellikle de arz fazlası firmaların sürekli artıyor olması sektörün dezavantajları durumundadır. Jeopolitik riskler, kur ve faiz hareketliliği de bir tehdit unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aylık ortalama 40 milyon m2 bir pazar büyüklüğüne sahibiz. Kâğıt satışı yapan firmaları üç ana başlıkta toplayabiliriz. Yurt dışında bobin getirip dilimleyip burada satışını yapan firmalar (%45). Üst malzeme, yapışkan ve taşıyıcıyı burada birleştiren üretici firmalar (%42) ve bizim de içinde bulunduğumuz stoklot ürün getirip satışını yapan firmalar (%13) yer almaktadır.

İstanbul ticaretin merkezi konumunda olması durumunu bizim sektörümüz içinde geçerlidir. Toplam pazarın 264 firma ile %68 ini İstanbul firmaları oluşturmaktadır. Bunu 45 firma ile İzmir (%10) , 23 firma Bursa (%7) , Gaziantep 23 firma (%3) ile takip etmektedir. Diğer 21 şehirde (%12) 86 etiket firması faaliyet göstermektedir.

Etiket üreticilerinde yerleşmiş bir düşünceye senelerdir rastlarız. Karşılaştıkları ucuz etiket fiyatları karşısında rekabetçi diğer etiket firması için, sürekli stoklot tan kâğıt buluyorlar ve rekabet edemiyoruz denildiğini sizler de defalarca duymuşsunuzdur. Stoklot firmaları toplam sektörden yaklaşık %13 kadar pay almaktadır. İthalat ve imalat yapan firmalar sektörün %87 lik kısmını oluşturmaktadır. Burada asıl sorun ucuz kâğıt buluyor olmaları değil etiket üreticilerinin dengesiz fiyat politikalarıdır. Bunu da tetikleyen unsurda var tabi ki . Her yıl yaklaşık 10-15 arası sıfır dan kurulmuş etiket firması çıkması ve mevcut firmaların yeni makine alması sonucu kapasite arttırmalarıdır. Bir çok firmada atıl kapasite bulunmaktadır. Sektörden çıkan firma sayısı girenlerin yanında önem arz etmemektedir.

Aylık ortalama 40 milyon m2 kendinden yapışkanlı bobin satın alan etiket firmalarının dağılımlarına bakalım. Aylık 500.000 m2 nin üzerinde malzeme alımı yapan etiket firma (A+) sayısı 16 ve pazardan aldığı pay % 34 seviyelerindedir. Aylık 200.001-500.000 m2 arasında malzeme satın alan etiket üreticisi (A)  sayısı 45 ve pazardan aldığı pay %32 . Aylık 75.001 -200.000 m2 arasında malzeme  satın alan 44 firma (B) ve pazardan aldığı pay %13 . Pazarda sayı olarak en çok olmalarına rağmen en az pay alan C ve D segmenti firmalardır. Aylık 20.001- 75.000 m2 arası ürün kullanan etiket firması (C) 182 adet ile temsil edilmekte ve pazardan aldıkları pay %17 seviyelerindedir. D segmentindeki firmalar aylık 20.000 m2 den az ürün kullanırlar. Pazardan aldıkları pay son derece azdır firma sayıları daha çok olmasına rağmen. 154 Firma pazardan %4 sevilerinde pay alırlar. C ve D segmenti firmaların sayısı gün geçtikçe hızla artmaktadır. Toplam pazarın ihtiyaç duyduğundan fazla toplam firma olması durumu söz konusudur.

Sektörümüzün önemli sorunlarından biriside kaliteli iş gücüne sahip personelin yetersizliğidir. Bir çok usta arkadaşımız kulaktan dolma diye tabir ettiğimiz yada doğru bildiği yanlışlarla çalışmaktalar. Burada sektörümüze yöne veren kişi yada derneklerin ön plana çıkarak etiket firmalarından yetkili ustalara hatta patronlara topluca eğitimler vererek bilinçlendirmesi gerekmektedir. Baskı teknikleri , klişe, grafik , mürekkepler , kağıtlar , tutkallar , bıçaklar , kullanılan makinalar çalışma sistemleri vs gibi konularda belirli aralıklarla uygulamalı eğitimler verilmelidir. Hatta haftanın birkaç günü bir kurs şeklinde 3 aylık eğitim programları vererek personel eğitilebilir.

Sektörümüz her yıl yaklaşık %10-15 arası büyümektedir. Bu birçok sektörün üzerinde bir büyüme oranıdır. Yurt dışına hala yeteri kadar etiket ihraç edemiyoruz. Gelişmiş toplumlardaki kişi başına düşen etiket tüketim miktarının ülkemiz olarak bizler hala çok gerisindeyiz. Yani bu sektörde daha yapılacak çok iş var. Yeter ki sektörümüzün sorunlarını anlayalım ve buna göre hareket edelim.

Bize bir şey sormakta tereddüt etmeyin. Müşteri destek ekibimiz size her zaman yardım etmeye hazır...

WhatsApp sorularınız için tıklayın...